Završen projekat “Atlas medonosnih biljaka sa katastrom pčelinjaka Crne Gore”
12/12/23Projekat “Atlas medonosnih biljaka sa katastrom pčelinjaka Crne Gore” je realizovan za potrebe Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Crne Gore i Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore u okviru Drugog projekta institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede Crne Gore (MIDAS2) koji je finansirala Svetska banka. Implementaciju projekta sproveli su Univerzitet u Beogradu Šumarski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za biologiju i ekologiju, MapSoft d.o.o. iz Beograda i Project Advisory Group d.o.o. iz Podgorice.
Atlas medonosnih biljaka Crne Gore ima za cilj da stvori uslove za održiv razvoj pčelarstva zasnovan na ekonomski i ekološki optimalnom korišćenju resursa pčelinje paše i planskom korišćenju prirodnih resursa u svrhu značajnog povećanja pčelarske proizvodnje u Crnoj Gori, a nastao je dugogodišnjim zalaganjem i na inicijativu Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore.
22. i 23. Juna 2023. godine u Kući meda (Danilovgrad, Crna Gora) organizovan je trening za pčelare i promocija projekta „Atlasa medonosnih biljaka sa katastrom pčelinjaka Crne Gore“.
Tokom rada na projektu evidentirano je više od 550 medonosnih biljnih vrsta na teritoriji Crne Gore, koje domaća pčela (Apis melifera) rado posećuje. U publikaciji Atlas medonosnih biljaka Crne Gore prikazane su najznačajnije vrste i rodovi sa aspekta pčelinje paše sa kartografskim prikazima rasprostranjenosti u Crnoj Gori i posebnim osvrtom na informacije relevantne sa aspekta pčelarstva. Sastavni deo publikacije je Sveska polena najznačajnijih medonosnih biljaka u Crnoj Gori, neophodnih u postupku određivanja autentičnosti geografskog porekla i izradu specifikacije u postupku zaštite meda. Značajan segment ovog projekta je i izrada katastra pčelinjaka i katastra medonosnih biljaka Crne Gore koji će biti dostupni na platformi (https://ahpis.me)
Više na: https://pcelarstvo.me/project/atlas-medonosnog-bilja/