Завршен пројекат “Атлас медоносних биљака са катастром пчелињака Црне Горе”
12/12/23Пројекат “Атлас медоносних биљака са катастром пчелињака Црне Горе” је реализован за потребе Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства Црне Горе и Савеза пчеларских организација Црне Горе у оквиру Другог пројекта институционалног развоја и јачања пољопривреде Црне Горе (MIDAS2) који је финансирала Светска банка. Имплементацију пројекта спровели су Универзитет у Београду Шумарски факултет, Универзитет у Новом Саду Природно-математички факултет Департман за биологију и екологију, MapSoft d.o.o. из Београда и Project Advisory Group d.o.o. из Подгорице.
Атлас медоносних биљака Црне Горе има за циљ да створи услове за одржив развој пчеларства заснован на економски и еколошки оптималном коришћењу ресурса пчелиње паше и планском коришћењу природних ресурса у сврху значајног повећања пчеларске производње у Црној Гори, а настао је дугогодишњим залагањем и на иницијативу Савеза пчеларских организација Црне Горе.
22. и 23. Јуна 2023. године у Кући меда (Даниловград, Црна Гора) организован је тренинг за пчеларе и промоција пројекта „Атласа медоносних биљака са катастром пчелињака Црне Горе“.
Током рада на пројекту евидентирано је више од 550 медоносних биљних врста на територији Црне Горе, које домаћа пчела (Apis melifera) радо посећује. У публикацији Атлас медоносних биљака Црне Горе приказане су најзначајније врсте и родови са аспекта пчелиње паше са картографским приказима распрострањености у Црној Гори и посебним освртом на информације релевантне са аспекта пчеларства. Саставни део публикације је Свеска полена најзначајнијих медоносних биљака у Црној Гори, неопходних у поступку одређивања аутентичности географског порекла и израду спецификације у поступку заштите меда. Значајан сегмент овог пројекта је и израда катастра пчелињака и катастра медоносних биљака Црне Горе који ће бити доступни на платформи (https://ahpis.me)
Више на: https://pcelarstvo.me/project/atlas-medonosnog-bilja/