Патологија дрвета – лигниколне гљиве
Детаљно упознаванје студената са биоеколошким карактеристикама лигниколних гљива, као и са најважнијим врстама трулежница, као и последицама њиховог деловања на дрво;
Квалитетно владавање потребним знањима о лигниколним гљивама као узрочницима пропадања дрвета и условима за појаву трулежи, ради спровођења мера рационалне заштите у цињу очувања количине и квалитета дрвне сировине.
Детаљно и темељно улажење у материју предмета која се односи на:
Теоријска настава
Размножавање и развиће лигниколних гљива, начин остваривања инфекције и ширење гљива кроз дрво. Исхрана гљива, степен паразитизма и утицај на својства дрвета. Подложност лигнина, целулозе и хемицелулоза разлагању од стране гљива трулежница. Основи систематике гљива и најважнје трулежнице. Подела гљива према стању дрвета које нападају. Биоекологија најважнијих трулежница. Физиологија лигниколних гљива. Обојавање дрвета. Фитосанитарни преглед. Домаћи прописи и стандарди. Карантин. Прописи ЕУ и контрола здравственог стања дрвета у промету.
Практична настава
Основи морфологије гљива, типови и фазе трулежи и симптоми присуства трулежница у дрвету. Преглед дрвета, објеката, конструкција и предмета од дрвета. Методи дијагнозе врсте узрочника, интензитета напада и обима настале штете. Процена стања и потребних мера санације. Преглед стоваришта трупаца и резане грађе и одређиваље мера превентивне и репресивне заштите дрвета у тој технолошкој фази прераде..