Karakretizacija hemijskih komponenti mikoskopskih i submikroskopskih elemenata drvnog tkiva
Produbljena analiza hemijskih sastava i konformacije osnovnih komponenata drveta (lignina, celuloze, hemiceluloze, ekstraktivnih materija i dr.) u sadejstvu sa adhezivnim sistemima i agensima za modifikaciju korišćenjem savremenih metoda spektroskopije, termalnih analiza i ostalih sofisticiranih metoda za dijagnostiku.
Da kandidat sveobuhvatno ovlada materijom predmeta, tako da se naučno osposobi za kreativni nivo rešavanja problema u oblasti hemijskih jedinjenja koja čine drvnu supstancu i njenu inerakciju sa adhezivnim sistemima, agensima vezivanja i modifikaciju.
Molekulska i nadmolekulska struktura i hemijski sastav zidova ćelija normalnog i reakcionog drveta, lišćara i četinar. Raspodela strukturnih komponenata po slojevima ćelijskog zida. Veza lignina i uglenohidratne komponente i njihova reaktivnost. Analiza faktora koji utču na varijabilnost hemijskog sastava drveta: uticaj vrste drevta, godine starosti, visine stabla, staništa, sastojine.Uticaj hemijskog sastava drveta na interakciju sa raznim tpovima adhezivnih sistema, analiza uspostavljene adhezije na nvou molekula i jačine lepljenog spoja, uslovi kvašenja i penetracije odnosno difuzije agenasa u drvno tkivo s obzirom na oblik i veličinu frakcija čestica. Upozvavanje sa savremenim naučnim metodama za analitičke analizu drvnih vlakana: termomehanička i termogravimetrijska analiza (Thermomechanical Analysis– DMA, thermogravimetry analysis –TGA), ifracrvena spektroskopija IC (Infrared spectromerty-IR, carbon-13NMR spectrometry), gasna i tečna hromatifragafija (gas chromatography -GC-MC, liquid chromatography -LC-MS), atomska apsorpciona spektroskopija, UV- spektroskopija. Upoznavanje sa savremenom mikroskopijom (skenirajuća elektronska mikroskopija- SEM).