Фитофармација
Настава из предмета фитофармације има за циљ да студенте упозна са најзначајнијим хемијским средствима (пестициди) која се користе у заштити биља у циљу узбијања фитопатогених организама, инсеката, гриња, нематода, глодара, пужева, коровских биљака и других биолошких агенаса.
Потпуна оспособљеност студената да препоруче одговарајуће пестициде за заштиту биљака. Обука за употребу одговарајуће апаратуре за примену пестицида.
Штете од инсеката, болести, као и неких других биотичких агенаса су уобичајена појава у шумским екосистемима. Некада оне имају само локални каракте, док појединих година могу захватити велика пространства и начинити велике штете у виду голобрста, дефолијација па и сушења појединачних или група стабала. Последњих година стварају се нови пестициди који представљају све боља решења за сузбијање штетних билошких агенаса у одређеним условима. Mада је у последње време учињен велики напор да се хемијске мере замене биолошким ипак може се констатовати да је химијска заштита још увек незамењива. У току последњух година изузетно је порастао интерес за хемијске аспекте примене пестицида, тј. аспекте који су били у извесном степену, у самом почетку развоја ове научне области, занемарени. Све већа пажња поклања се крупним еколошким проблемима у којима пестициди и штетни билошки агенси који нападају биљке, животиње па и човека имају одређени значај. Нема сумње да је значај коришћена пестицида (па самим тим и фитофармације) у пољопривреди далеко већи него у шумарству. Ипак и у шумарству, особито у шумским расадницима, без коришћења пестицида скоро је немогуће произвести квалитетан и здрав садни матeријал. Пестицити се, такође, широко користе у заштити маладих плантажа меких лишћара и култура четинара.