Biljni materijal u pejzažnoj arhitekturi i hortikulturi
Upoznavanje bioekoloških karakteristike biljnih vrsta u urbanoj sredini. Poznavanje rasprostranjenja, zastupljenost i ekologija biljnih vrsta u predelima u odnosu na staništa, klimu, geološku podlogu i antropogene uticaje. Sagledavanje varijabilnosti fenotipskih i morfoloških karakteristika vrsta u prirodnim i urbanim populacijama, sposobnost evaluacije funkcionalnih i reproduktivnih svojstava vrsta na zelenim površinama grada.
Primena stečenih znanja i veština iz oblasti ekoloških karakteristika biljaka u urbanoj sredini i predelu, sagledavanje florističke raznovrsnosti biljnih vrsta pogodnih za primenu u pejzažnoj arhitekturi i njihovih sintaksonomskih i sinekoloških odnosa. Savladavanje uticaja kompleksa spoljašnih i antropogenih faktora na staništa i biljne vrste. Savladavanje novih tehnika i savremenih tehnologija proizvodnje ukrasnih biljnih vrsta.
Biljne vrste pogodne za primenu na zelenim površinama u urbanoj sredini.
Drvenaste i zeljaste vrste pogodne za primenu na slanim i antropogenizovanim zemljištima (strukturno teškim zemljištima), kao i vrste neotporne na slana zemljišta. Drvenaste i zeljaste vrste pogodne za primenu na aluvijalnim staništima i u višim vegetacijskim pojasevima. Vrste otporne na klimatska promene. Varijabilnost fenotipskih i morfoloških karakteritika vrsta u prirodnim i urbanim populacijama. Polni diverzitet biljaka i polne forme. Linijske populacije. Najaktuelnije metode generativnog i vegetativnog razmnožavanja.