Биљни материјал у пејзажној архитектури и хортикултури
Упознавање биоеколошких карактеристике биљних врста у урбаној средини. Познавање распрострањења, заступљеност и екологија биљних врста у пределима у односу на станишта, климу, геолошку подлогу и антропогене утицаје. Сагледавање варијабилности фенотипских и морфолошких карактеристика врста у природним и урбаним популацијама, способност евалуације функционалних и репродуктивних својстава врста на зеленим површинама града.
Примена стечених знања и вештина из области еколошких карактеристика биљака у урбаној средини и пределу, сагледавање флористичке разноврсности биљних врста погодних за примену у пејзажној архитектури и њихових синтаксономских и синеколошких односа. Савладавање утицаја комплекса спољашних и антропогених фактора на станишта и биљне врсте. Савладавање нових техника и савремених технологија производње украсних биљних врста.
Биљне врсте погодне за примену на зеленим површинама у урбаној средини.
Дрвенасте и зељасте врсте погодне за примену на сланим и антропогенизованим земљиштима (структурно тешким земљиштима), као и врсте неотпорне на слана земљишта. Дрвенасте и зељасте врсте погодне за примену на алувијалним стаништима и у вишим вегетацијским појасевима. Врсте отпорне на климатска промене. Варијабилност фенотипских и морфолошких карактеритика врста у природним и урбаним популацијама. Полни диверзитет биљака и полне форме. Линијске популације. Најактуелније методе генеративног и вегетативног размножавања.