+

Позив за учешће на Бијеналу младих 2025.

06/09/24

Удружење ликовних уметника Србије (УЛУС) и Савез удружења ликовних уметника Југославије (СУЛУЈ) позивају младе уметнике и уметнице узраста до 35 година*, као и уметничке колективе и различите друштвене групе, да учествују у Бијеналу младих, које ће бити реализовано током 2025. године на више локација у Београду.

ТЕМЕ

У време мноштва оружаних сукоба и све више нарастајућег страха од ескалације рата, јавља се потреба да се о кризном стању проговори, да се понуде конкретне алтернативе или пак нове имагинације стварног и могућег. Стога, Бијенале младих 2025. у фокус доноси потенцијалне модалитете уметности и политике којима се у савременом свету може одговарити на кризна стања.

Да ли се криза може превазићи прећуткивањем, усаглашавањем разнородних измештених позиција или можда директним сучељавањем? Да ли се излази налазе у амбивалентним импликацијама које креирају ново на темељима постојећег, али изван познатих категорија и окошталих задатости? Има ли уопште у данашњем свету места за афирмативну и еманципаторску борбу, оазе нових могућности?

У циљу покретања ове теме, Организациони тим Бијенала младих, који чини група младих протагониста на пољу уметности која у сарадњи са представницима УЛУС-а и СУЛУЈ-а раде на организацији Бијенала, позива све заинтересоване да предложе радове за неке од три дијалошка кустоска сегмента која ће се развијати у сарадњи са кустосима Бијенала, Аном Филиповић, Дарком Вукићем и Танетом Лакетићем.

ОАЗЕ

“Перманентна криза и ратови наводе на потребу формирања оаза. Први сегмент Бијенала, стога, посвећен је новим имагинацијама будућих и бољих светова. Према француском филозофу Жаку Рансијеру, оазе представљају острва која су међусобно раздвојена у чијим разликама лежи потенцијал за уједињењем, а налазе се у пустињама, односно, простору испуњеном консензусом. Пунина коју предлаже Рансијер, али истовремена празнина света изван оаза указује да оне персонификују искорак изван доминантних дискурса. Оазе су виталне, привремене слободне територије1, унутар којих се образују механизми за прогресивна деловања. Истовремено, оне делују ка споља, захватају делове пустиња, трансформишући их. Оазе као активни, нестални простори, представљају својеврсне микро реконфигурације које немају намеру да икада постану део доминантног дискурса (пустиње)”. (Концепт: Тане Лакетић2)

ОКУПАЦИЈЕ

„Концепт другог сегмента Бијенала младих почива на амбивалентним импликацијама појма Окупација, праћеним низом кључних речи: ексцес, егзодус, раскол. Развојна процедура полази од испитивања услова једнакости између теорије и праксе. Очигледно је да су савремене поетичке матрице попришта језичког пандемонијума историјских, интуитивних или ‘слепих’ образаца који су последица врло компликованих релација најчешће свођених на економију егзистенције и социо-политичке ‘неправде’. Јавља се потреба за одређеном врстом примене критичких модела усмерених на највидљивије форме спектакла, неком врстом ‘инквизиције’ над системом савременог света уметности. Окупација је двосмерна улица у којој се настањују наша бављења, али и намети, дужности односно нужности које нису предмет избора. Улица је испресецана тракама егзодуса и ексцеса, пута ван (the way out), и рамификацијама количине нечега што је више него потребно, дозвољено или пожељно. Раскол је овде неразрешивост тако настањеног живота. Овај сегмент позива на осмишљавање ситуација које би у извесном смислу кореспондирале са метафором ‘кореографирања’ продуктивности као својеврсног исклизнућа из типолошког кустоског сумирања и симулирања артистичких тенденција, стварање услова за привремени институт нематеријалне уметности и изазивање сила контингенције из позиције нултог разумевања.“ (Концепт: Дарко Вукић)

МА ЛАГАНО

„Како одредити горући проблем у свету који се чини као да ће сваког часа сагорети? Када проблема има напретек, толико да је готово немогуће издвојити један доминантни и устремити се на њега свом етичком, духовном и креативном снагом, решење се често тражи у прећуткивању, (не)намерном заобилажењу и порицању његовог постојања. Концептом се тежи уочавању и обзнањивању начина на које се о проблемима – не говори. Овај сегмент Бијенала младих, сходно вишегласју хоризонталне структуре, не стоји замишљено над једним великим Питањем, већ тежи уважавању плуралности искустава, отварајући простор за публику, колико и за своје учеснике – простор да кажу шта их мучи и на које су све начине навикнути да о томе ћуте – простор да кажу, ако смеју, јер речи “ма лагано”, осим упорног порицања, могу носити и једну конотацију пуну наде: за нешто решиво, нешто око чега можемо, око чега смо спремни да се споразумемо.“ (Концепт: Ана Филиповић)

ПРОПОЗИЦИЈЕ КОНКУРСА

Ако имате рад који одговара на једну од (или више) предложених тема или имате идеју за продукцију новог, попуните пријавни формулар. 💙

Након процеса селекције који ће трајати највише месец дана, јавићемо вам се с више информација о резултатима конкурса.

Уколико имате питања у вези с конкурсом, можете нам се јавити мејлом на bm.konkurs@gmail.com.

Конкурс је отворен до 15. октобра 2024. године.

Организациони тим Бијенала младих