+

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПРЕДЕЛА 20. ОКТОБАР

17/10/24

Шумарски факултет и ове године обележава међународни Дан предела, подсећајући на дан када је Савет Европе 20. октобра 2000. године усвојио Европску конвенцију о пределу. Конвенција означава предео као простор онако како га види човек, чији карактер је настао интеракцијама природних и културних „сила“. Инклузиван истраживачки приступ свим пределима  ̶  како оним урбаним и руралним, тако и оним који су део природне и културне баштине али и каменоломима и рудницима – омогућава препознавање предела као кључног елемента идентитета људи који их настањују и као важног аспекта квалитета њиховог живота. Циљ Конвенције о пределу Савета Европе, коју је до сада ратификовало 40 држава чланица, је заштита, управљање и планирање предела на целoj територији држава чланица, промовисање јавне свести о пределу и учешћа јавности у овим процесима. Србија је 2007. године потписала, а 2011. и ратификовала Европску конвенцију о пределу и на тај начин се придружила великом броју држава чланица Савета Европе. Дан предела успостављен је 2017. године „Одлуком из Брна”, а Шумарски факултет овај важан датум обележава од 2018. године.

Овим поводом у понедељак 21. октобра у 13 часова у холу факултета биће отворена изложба „Пејзаж у промени – фотографије Стевана Коларовића у интерпретацији студената Шумарског факултета“. Изложба представља део богате архиве фотографија предела Србије и региона шумарског инжењера Стевана Коларовића (1889-1987), коју чува Шумарски факултет. Током 2023. године пројектом финансираним од стране Министарства културе Републике Србије ова вредна збирка фотографија је уређена и адекватно смештена, студенти Шумарског факултета су је користили и интерпретирали кроз наставни процес, а у ентеријерима факултета су трајно изложене поједине фотографије. Изложбу ће свечано отворити продеканка Шумарског факултета проф. др Невена Васиљевић.

У наставку програма следи предавање на тему „Докле поглед сеже – фотографија и пејзаж“, у Великој сали на првом спрату, са почетком у 13.45 часова. О бележењу предела или „погледа“ (views) присутном од самих почетака фотографије, до данашњег преиспитивања статуса фотографске слике у значењу предела, уз слајд пројекцију, разговараће Иван Петровић и Миа Ћук, визуелни уметници и фотографи. Иван Петровић (1973) је оснивач и уредник Центра за фотографију, а поред самосталних уметничких истраживања уређивао је и водио је разговоре о фотографији (Фотофорум, ДКСГ), кустоске пројекте (Блискости и разлике, Галерија Ремонт, 2021-24) и ко-уредник је публикације „Фотографије Јеремије Станојевића“ (Музеј града Београда, 2022). Миа Ћук (1988) је после студија фотографије у Новом Саду и Лондону остварила значајну међународну уметничку активност, ко-уредница је публикације „Фотографија као метод визуелног истраживања“ (Академија уметности Нови Сад, 2019), била је уметничка директорка Артгет галерије за 2022. годину, а од 2020. води уметнички центар Фуснота – Центар за слику и текст у Београду. Предавање је отворено за све заинтересоване.