+

Ljiljana Vujković

Profesor u penziji
Telefon:
E-mail: ljiljanav19@gmail.com
Kabinet:
Konsultacije:

Dr Ljiljana Vujković je učestvovala u izradi, samostalno ili u timskom radu, preko 170 projekta pejzažnog uređenja raznih kategorija zelenih površina za potrebe privrede. Ovim projektima rešavane su zelene površine od najjednostavnijih kao što je skver, preko složenih projekata unutar gradskog tkiva (rekonstrukcije i novopodignute površine) do većih parkova i park-šuma, čime se postepeno došlo do najvećeg cilja u projek­to­vanju ovakvih površina, a to je stvara­nje sistema zelenila. Na taj način je povezan naučno-istra­živački rad u praktično primenljive oblike delatnosti. Projektima je obuhvaćen veći broj mesta u Srbiji, Bosni, Crnoj Gori, Makedoniji, Libiji, Alžiru, Iraku, Rusiji, Republika Zelenortska Ostrva i dr.

Sarađuje na obogaćivanju jedinog internet sajta u Jugoslaviji posvećenom  pejzažnoj arhitekturi: www.garden.co.yu, sa svojim  prilozima, idejama i realizacijom predstavljanja parkova Srbije.

Učestvovala je po pozivu u održavanju brojnih predavanja u okviru ekoloških sekcija pojedinih gradova (Cetinje, Kruševac), eko-kampova (“Jastrebac” i “Kopaonik” Gorani Srbije), na radiju 202 i lokalnom radiju i televiziji (Kruševac, Cetinje, Beograd, Kragujevac i dr.), uvek u okviru struke promovišući načela pejzažne arhitekture.

Veliki njen rad je i sa studentima: diplomcima i postdiplomcima. Mnogo je diplomskih radova, koji bi se mogli odmah štampati, a neki od njih su i nagrađeni nagradom Privredne komore. Preko 120 diplomskih radova odbranjeno je pod njenim mentorstvom. Takođe, je više od 20 godina radila kao mentor za polaganje stručnih ispita, a imenovana je od strane Privredne komore Srbije.

Uža naučna oblast

Pejzažna arhitektura i hortikultura

Angažovanje u nastavi

Osnovne studije

  • Projektovanje parkova
  • Projektovanje zelenih površina
  • Pejzažno projektovanje
  • Istorija pejzažne arhitekture

Magistarske studije

  • Planiranje zelenih površina

Odabrani naučni radovi

  1. Vujković, (1972): Estetske vrednosti i opšta funkcionalnost zelene površine oko spomenika na Avali u svetlosti šteta od snega iz 1969. Godine, seminarski rad, Šumarski fakultet, Beograd.
  2. Vujković, Lj. (1985): Razvoj javnih zelenih površina u gradovima Srbije od XIX veka do 1914. godine – Vrtna umetnost Jugoslavije, povjesno nasleđe, Zagreb: Fakultet poljoprivrednih znanosti Sveučilišta u Zagrebu: Centar za povjesne vrtove i razvoj Krajine – Dubrovnik, str. 115-123.
  3. Vujković, Lj. (1988): Istraživanje i planiranje optimalnih sistema zelenih površina u nekim gradovima srednje veli­či­ne u SR Srbiji, doktorska disertacija, Šumarski fakultet, Beograd.
  4. Vujković, (1992): Pejzažna arhitektura – ozelenjavanje gradova, Poglavlje u Monografiji “Šumarstvo i prerada drveta u Srbiji kroz vekove”, Savez inženjera i tehničara šumarstva i industrije za preradu drveta Srbije, Beograd.
  5. Vujković, (1992): Pejzažna arhitektura – ozelenjavanje gradova, Poglavlje u Monografiji “Šumarstvo i prerada drveta u Srbiji kroz vekove”, Savez inženjera i tehničara šumarstva i industrije za preradu drveta Srbije, Beograd.
  6. Vujković, et O. Marinčić (1998): Park u Sremskoj Kamenici – stanje, funkcionalnost i mogućnost zaštite, Naučni skup “Zaštita prirodne baštine Srbije”, Novi Sad-decembar 1998.god., “Zaštita prirode” br. 50, str.487-495, Beograd.
  7. Vujković, Lj. (2004): Botaničke bašte – značajne institucije za zaštitu biljne raznovrsnosti, Revija Šume br. 82. Beo­grad.
  8. Vujković, , Grujić-Šarčević, D., Živanović-Drageljević, Ž. (1996): Park-šume i šume u Vrnjačkoj Banji – značajan turističko-rekreacioni resurs i potencijal zdrave ekološke sredine, Savetovanje: “Nova strategija u razvoju banjskih i klimatskih mesta u Jugoslaviji”, Soko-Banja, 13-15.6.1996, str. 124-131.
  9. Vujković, , Živanović-Drageljević, Ž., Skočajić, D.(1997): Topčider and Košutnjak – significant historical structures of Belgrade recreation potentials, International Scientific Symposium “50 years of the Faculty of Forestry”, Skopje.
  10. Vujković Lj. (1995): Pejzažna arhitektura – planiranje i projektovanje. Šumarski fakultet, Beograd.
  11. Tehnika projektovanja u pejzažnoj arhitekturi, sa još dva autora: Matilda Nećak, dipl.arh. i mr Vujičić Dragan. Udžbenik je odštampan u toku 2001. godine.
  12. “Dizajn vrta” u saradnji sa dr Ljiljanom Došenović, dipl.pejz.arh., vanrednim profesorom iz Banja Luke, 2014.
  13. Pejzažna kulturna baština Srbije, monografija, Univerzitet u Beogradu, Šumarski fakultet, 2018.