+

Концерт оркестра Музикон и завршетак програма Београдске урбане оазе

16/10/24

У суботу 19. октобра у Арборетуму Шумарског факултета одржаће се завршни догађај у оквиру пројекта Београдске урбане оазе, који је Шумарски факултет током 2024. године спроводио у сарадњи са EUNIC мрежом културних центара европских земаља, и партнерским институцијама Центром за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју Чукарица, Центром за интеграцију младих Звездара, Архитектонским факултетом и Београдском интернационалном недељом архитектуре. У програму су учествовали студенти нашег факултета, уз остварену сарадњу са бројним експертима, уметницима и корисницима простора.

Са почетком у 11 часова, у јавном простору Арборетума Шумарског факултета оркестар Музикон извешће свој специфични програм извођења класичне музике на необичним местима. Улаз је слободан, и добродошли су сви заинтересовани посетиоци. У случају лошег времена програм ће се одржати у холу Шумарског факултета. После концерта следи коктел.

Три урбане оазе формиране кроз овај програм остају да и даље буду места сусрета и оснаживања заједнице, кроз будућу заједничку бригу о простору и биљкама, окупљања и комшијске догађаје.

Урбана оаза 1 формирана је испред Центра за интеграцију младих на Звездари, уз учешће студената Архитектонског факултета и њихових професора, уз подршку Гете института, Амбасаде Португалије и Италијанског института за културу. У оквиру ове урбане оазе одржано је више радионица, сусрета и јавних предавања.

У оквиру Урбане оазе 2 на Јулином брду, ревитализована је и освежена јавна површина испред Центра за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју Чукарица. У овом делу пројекта учествовали су Чешки центар, Пољски институт, Collegium Hungaricum и Аустријски културни форум. Студенти Шумарског факултета су осмислили су пројекат на основу истраживања потреба свих корисника простора, који је реализован кроз низ комшијских састанака и заједничких акција уређивања, када је у јавни простор постављен мобилијар, засенчење, и засађене биљке подржане заливним системом. Драгоцену помоћ у радном процесу представљала су гостујућа предавања и радионице са мађарском групом архитеката КЕК, и аустријском експерткињом за просторна решења за особе са инвалидитетом Клаудијом Салвијани. Одржан је изузетно посећен концерт ансамбла Музикон на јавном простору Урбане оазе. У сарадњи са уметником Данилом Мимовићем израђен је и комплексни мурал из више делова уз употребу еколошких боја које упијају загађење. У програму је учествовао већи број студената Шумарског факултета, док су за идејни пројекат Брод и његову реализацију заслужни студент мастер студија Ендре Ђерфи и студенти основних студија Нађа Никић, Ђорђи Глигороски, Николина Свилар, Андреа Стојановић, Сузана Стојановић, Дамјан Станишић, Елена Бојовић.

Урбана оаза 3 формирана је у Арборетуму Шумарског факултета, уз сарадњу са амбасадама Словеније и Шведске и Француским институтом. Према пројекту студенткиња Шумарског факултета изведен је летњи амфитеатар са приступним стазама, цветном ливадом и кућицама за живи свет. Одржано је више програма намењених студентима и широј јавности – предавање биолога Неле Јовић о солитарним пчелама, и предавање др Каролине Петровић о потенцијалу цветних ливада у урбаним срединама. У сарадњи са уметницима Данилом Мимовићем, Давидом Радоњићем и Павлом Ћурчићем осликан је мурал на помоћној згради Арборетума. Oдржана су два јединствена позоришна догађаја ДАХ театра, амбијентални перформанс Тајни живот арборетума и плесно-позоришна представа Дрвеће плеше. Поред већег броја студената који су помогли у реализацији, пројекту су нарочито допринеле мастер студенткиње Ања Ракоњац, Софија Плавшић, Настасја Латковић и Светлана Ђурић израдом пројекта амфитеатра са приступним стазама, као и студенти који су учествовали у осликавању мурала Елена Богдановић, Милица Ракић, Алекса Станковић, Теодора Ристивојевић, Сања Василић, Јелена Јовановић, Вишња Драгићевић.