Драган Караџић
Е-маил: dragan.karadzic@sfb.bg.ac.rs
Кабинет: 97
Консултације: уторак, 12.00‒14.00; четвртак, 12.00‒14.00
Професор у пензији, Др Драган Караџић је рођен 28. 6. 1950. год. у Палежу. Основну школу је завршио у Жабљаку, а гимназију у Никшићу и Београду. Школске 1968/69. год. уписао је Шумарски факултет у Београду и дипломирао 1972. год. Дипломски рад под називом: „Штете од снега у Националном парку Дурмитор и мере за њихово санирање” одбранио је на Катедри заштите шума Шумарског факултета у Београду. По дипломирању једно краће време је радио у Бироу за уређивање шума у Титограду. После одслужења војног рока, изабран је 1974. године на Шумарском факултету у Београду у звање асистента-приправника за предмет Шумска фитопатологија. Последипломске студије уписао је школске 1974/75. године, а магистарски рад под називом: „Проучавање узрока појаве ‘црвеног срца’ у буковим стаблима” је одбранио 1977. год. Исте године је изабран у звање асистента Шумарског факултета. Докторску дисертацију под насловом: „Проучавање биоекологије гљиве Dothistroma pini Hulbary ‒ проузроковача осипања четина црног бора” одбранио је на Шумарском факултету у Београду 10. 4. 1986. године. Исте године изабран је у звање доцента на Шумарском факултету у Београду за предмет Шумска фитопатологија, а 1992. године изабран је у звање ванредног професора на истом предмету. У звање редовног професора на предмету Шумска фитопатологија изабран је 1997. год. Осим на матичном предмету Шумска фитопатологија (на Одсеку за шумарство), држао је наставу и на предмету Болести украсних биљка (на Одсеку за пејзажну архитектуру). Био је ментор при изради 13 магистарских и 6 докторских дисертација. Такође је био ментор у изради великог броја дипломских радова. У периоду од 2001. до 2009. год. био је главни и одговорни уредник Гласника Шумарског факултета.
Др Д. Караџић је у времену од 25. 11. 1979. год. до 10. 7. 1980. год. био на специјализацији из области болести четинара на Univesity of Aberdeen ‒ Department of Forestry ‒ Scotland. У току јуна и јула 1982. год. посетио је више истраживачких центара из области шумарства у САД (Мисисипи, Небраска, Колорадо). У августу и септембру 1983. године био је на студијском боравку на Ludvig-Maximilian University – München (Lehrstul für Forstbotanik). У току 1987. год. провео је краће време (20 дана) у Forestry Commision-Alice Holt Lodge ‒ England.
Проф. др Драган Караџић објавио у часописима или саопштио на међународним и домаћим скуповима 314 радова. Био је аутор или коаутор у изради 3 уџбеника, 2 приручника , 9 монографија, 1 ауторизоване скрипте, и са прилогом учествовао у изради 5 монографија других аутора.
Ужа научна област
Шумска фитопатологија, заштита шума, шумска микологија.
Ангажовање у настави
Основне студије
- Шумска фитопатологија (О)
- Болести украсних биљка (И)
- Заштита биља (И)
Мастер студије
Докторске студије
Одабрани научни радови
- Гајић, М., Караџић, Д. (1991) Флора равног Срема са посебним освртом на Обедску бару. Шумарски факултет Београд, Шумско газдинство Сремска Митровица.
- Гајић, М.,Туцковић. А., Караџић Д. (1992) Флора северног дела Великог Јастрепца. Шумарски факултет Београд, Јавно предузеће за газдовање шумама “Расина“ Крушевац (423).
- Караџић, Д. (1995) Гљиве Националног Парка Дурмитор. Национални парк Дурмитор, Шумарски факултет у Београду (270).
- Караџић, Д., Анђелић М. (2001) Болести у шумским расадницима. Универзитет у Београду-Шумарски факултет, Београд и Савез горана Црне Горе (99).
- Караџић, Д., Милијашевић, Т. (2002) Болести украсних биљака. Шумарски факултет у Београду (160).
- Караџић, Д., Анђелић, М. (2002) Најчешће гљиве проузроковачи трулежи дрвета у шумама и шумским стовариштима. Центар за заштиту и унапређење шума Црне Горе. Подгорица (154).
- Караџић, Д. (2010) Шумска фитопатологија. Универзитет у Београду- Шумарски факултет; Универзитет у Бања Луци-Шумарски факултет (774).
- Караџић, Д., Михајловић, Љ., Милановић, С., Станивуковић, З. (2011) Приручник извештајне и дијагностичко прогнозне службе заштите шума. Универзитет у Бањој Луци, Шумарски факултет (517).
- Караџић, Д., Кеча, Н., Миленковић, И., Милановић, С., Станивуковић, З. (2016) Шумска микологија. Универзитет у Бања Луци-Шумарски факултет. Бања Лука (595).
- Караџић, Д., Миленковић, И., Милановић, С., Голубовић-Ћургуз, В., Томовић, З. (2017) Најчешће паразитске и сапрофитске гљиве у храстовим шумама на подручју ЈП “Војводинашуме“. ЈП “Војводинашуме“, Петроварадин.