+

COST Akcija FP1403

27/03/17

  

COST FPS Action FP1403 – Non-native tree species for european forests – experiences, risks and opportunities (NNEXT)  COST Akcija FP1403

Trajanje: 4 godine
Početak: 21.11.2014.
Kraj: 20.11.2018.
Konzorcijum: 34 zemalja učesnica iz Evrope, kao i 4 zemlje van evropskog kontinenta (SAD, Kanada, Novi Zeland, Kina).

Koordinator projekta: COST (http://www.cost.eu/COST_Actions/fps/FP1403?management)

Gazdovanje alohtonim vrstama drveća ima tradiciju u svim regionima Evrope. Danas je produkcija biomase i razgradnja ugljenika veoma aktuelna, kao i pitanje da li alohtone vrste mogu uticati i na koji način na adaptibilnu sposobnost šuma kao i na dugoročne promene klime. Da bi se determinisao potpuni potencijal, identifikovali rizici i izazovi potrebna je izgradnja platforme za komunikaciju u oblasti proučavanja alohtonih (unetih) vrsta drveća. Broj takvih vrsta u Evropi je veliki. Brzorastuće alohtone vrste su naročito značajne za Evropu i to: Picea sitchensis, Pseudotsuga menziesii, Abies grandis, Pinus contorta, Eucaliptys sp, Robinia pseudoacacia, Quercus rubra, Ailanhus altissima. Proizvodnja drveta iz sastojina u kojima je prisutna ova vrsta ima značaja naročito u građevinskom sektoru, sektoru prerade drveta i sl. Njihov ekonomsko-ekološki značaj je neosporan.

Trenutno su informacije o alohtonim vrstama u Evropi nedovoljne i dostupne uglavnom na regionalnom nivou. Ova fragmentacija znanja ilustruje u isto vreme platformu znanja koju je potrebno realizovati posebno u oblastima: teoretske pozicije, alternativnih multifunkcionalnih strategija gajenja šuma, konzervacije i biodiverziteta ovih vrsta. Ovakve informacije je stoga potrebno sintetizovati i predstaviti široj javnosti: ekološkim grupama, drvnoprerađivačkoj industriji, političarima, donosiocima odluka.

Trenutno je 5,2% ukupne površine pod šumama u Evropi prekriveno alohtonim vrstama. Najrasprostranjenije vrste su: Picea sitchensis, Populus sp. i njihovi hibridi, Robinia pseudoacacia, Quercus rubra, itd.

Glavni cilj ove akcije je da se izgradi platforma za prenos znanja gde istraživači mogu da prouče različite aspekte alohtonih vrsta u evropskim šumskim ekosistemima, s obzirom na, modele upravljanja šumama, procenu ekoloških i ekonomskih rizika, i na osnovu toga sposobnost da se izvrši procena strategije adaptacije na klimatske promene. Od posebnog značaja je prenos znanja na istraživače u ranoj fazi istraživanja.

Akcija COST FP1403 imaće sledeće zadatke u naučnom smislu:

  • PRIKUPLJANJE, OBRADA I USKLAĐIVANJE POSTOJEĆIH INFORMACIJA O ALOHTONIM VRSTAMA I NJIHOVA DISTRIBUCIJA U EVROPI.
  • PROCENA I UVOĐENJE PUTEVA DISTRIBUCIJE (UKLJUČUJUĆI GEOGRAFSKO POREKLO) ALOHTONIH VRSTA.
  • PRIKUPLJANJE I ANALIZA INFORMACIJA KOJE SE ODNOSE NA UZGOJNE MERE I PROCEDURE U EVROPI (prirast, multifunkcionalnu ulogu alohtonih vrsta, modelovanje, produkciju biomase, profitabilnost alohtonih vrsta drveća na tržištu, i sl.).
  • IDENTIFIKOVANJE EKOLOŠKOG RIZIKA ZA AUTOHTONE VRSTE DRVEĆA (patogeni, insekti, potencijalno širenje u Evropi, i sl.).

Rezultati istraživanja u okviru akcije imaće praktičan značaj jer će omogućiti transfer znanja, kako unutar grupe, tako i transfer znanja u organizovan u obliku različitih vidova obuke, kreiranja specifičnog veb-sajta i meta baze podataka, gde će biti dostupni radovi, knjige i ostali elementi koji su proizvod ove akcije. Formiranje baze podataka koja se bavi različitim aspektima proučavanja alohtonih vrsta drveća i biti dostupna svim interesnim grupama, kao i konceptualna baza podataka. Izveštaj rada svih grupa u sferi gazdovanja šumama biće predstavljen i u obliku procene ekonomsko-ekoloških unosa).       

Rad će biti organizovan u 6 ključnih aktivnosti:

  • sastanci ranih grupa
  • letnje škole
  • STSM’s
  • različite aktivnosti (naučni radovi, knjige, publikacija, sajt, konferencija)
  • radna grupa o napretku rada u okviru zemalja
  • MK aktivnosti.

U projektu je prisutan interdisciplinarni pristup (ekolozi, uzgajivači, zaštitari, ekonomisti i sl.). Ciljne grupe su: naučnici, zaposleni u oblasti zaštite prirode, biodiverziteta, ekolozi, vlasnici rasadnika, nevladine organizacije i svi zainteresovani za održivo gazdovanje šumama. Radne grupe u okviru projekta se odnose na:
1. Monitoring stanja – podaci inventure, harmonizovanje istih, mape,
2. Distribuciju i stanje alohtonih vrsta – tekuće stanje, plantaže, prirpdna regeneracija, očuvanje vrsta.
3. Gajenje šuma – karakteristike prirasta, ekonomski i socijalni aspekti, modeli gazdovanja, .
4. Rizici – ekološki rizici, efekti na biodiverzitet,
Kao jedan od ciljeva naučno-istraživačkog rada u okviru akcije COST FP1403 postavlja se i proširivanje znanja o alohtonim vrstama, u svim disciplinama šumarskog sektora.

Za više informacija posetite Web-sajtove:
http://www.cost.eu/COST_Actions/fps/FP1403?
http://nnext.boku.ac.at/